Stmívá se čím dál tím dříve, je nám stále větší a větší zima, počasí je spíš pochmurné a vylézt z vyhřáté postele je stále těžší a těžší. Co to znamená? Podzim se jednoznačně hlásí o slovo! Někdo má tohle roční období rád, někdo se na něj vyloženě netěší, ale ať tak, či onak, je potřeba věnovat zvýšenou péči sobě i svému pejskovi, přece jen jsme díky střídání teplot náchylnější k různým nemocem a naše tělo je tak nějak vyčerpanější.
Na co si tedy dát pozor u čtyřnohých parťáků, aby jim bylo i na podzim pořád hej?
Péče o srst
Asi není potřeba nějak zvlášť zdůrazňovat, že v podzimním období dochází u psů k línání, je proto vhodné zvýšit frekvenci vyčesávání, případně i navštívit psího kadeřníka :D Rozhodně doporučujeme nevynechávat koupání, v tomto období je na procházkách hodně bláta a dešťová voda se rozhodně nerovná čistá voda. Samozřejmě ale musíme dávat velký pozor, aby byl pejsek po koupání pořádně suchý, abychom předešli zbytečnému nachlazení.
Hlavně v suchu
Prší a prší, za okny se to sleduje hezky, venku to už tak příjemné nebývá. Po procházce je vhodné sebe i pejska pořádně osušit. Nejen srst, ale i tlapky. Někdy totiž venku sice neprší, ale stejně tam jsou kaluže, kterými chlupáči rádi procházejí :) Doporučuji pořádně vysušit i místa mezi jednotlivými bříšky prstů, abychom předešli případné tvorbě plísní a zánětů.
Nezapomínejme ani na obojky a vodítka. Pejska rozhodně nenecháváme zbytečně dlouho v promočeném obojku nebo oblečku. I když jsou naše obojky a vodítka z kvalitních materiálů a odpuzují vodu, pro jejich delší životnost je určitě lepší je nechat volně uschnout například na věšáku.
Tlapky
Už jsem zmínila, že tlapky bychom měli udržovat v suchu. Může se také stát, že je má chlupáč citlivější, pak doporučujeme mazat a hydratovat. Tlapky můžou být chladným počasím popraskané vysušené. Pomoct v tomto případě může náš přírodní balzám, který je vyrobený ručně ze 100 % přírodních surovin, vhodný je proto i pro opravdu citlivé tlapky a čumáčky.
Střídání teplot
Dny mohou být teplejší a dny mrazivé, to je často realita začátku podzimu. Pozor je potřeba dávat hlavně na pejsky, kteří tráví všechen čas venku. Pořádně zateplená bouda nebo nějaká ta teplá bunda je základ. Ale u oblečků je taky potřeba mít se na pozoru, pokud pořídíte svetřík, který je promokavý, můžete si zadělat na pěkný malér. Pejska nikdy nenecháváme v mokrém oblečení, pokud je to možné, hned jej vyměníme, abychom předešli možným zdravotním komplikacím.
Budiž světlo
Asi všichni víme, že na podzim se nám zkracují dny a naopak prodlužují noci. To znamená jediné- pořád tma. Proto je vhodné pořádné osvětlení :D Ať už procházky se zapnutou baterkou na mobilu, tak reflexní prvky, případně alespoň výrazné barvy. Pokud máte černého psa, jako máme my, máte vysokou pravděpodobnost, že ho při venčení prostě neuvidíte (mluvím opravdu z vlastní zkušenosti :D). Doporučuji například naše obojky a vodítka v barvě "zvýrazňovač". Na procházce vždy koukám, kam jde obojek, abych věděla, kde je náš Hugo.
Pohyb je základ
Zas a znova ta stejná poučka. Hlavně se hýbat. Je to dobré nejen na imunitu, ale i na náladu. Jak páníčkovu, tak tu chlupáčovu. Na podzim a v zimě bývá často těžké donutit se k nějaké té procházce. Nechce se ani nám, ani pejskům. Byla by ale chyba pohyb vynechávat. Pokud splníme všechny předchozí body, budeme na procházku skvěle připraveni a pohyb na čerstvém vzduchu nám jen prospěje. Podpoří to správnou imunitu a vykouzlí dobrou náladu.
Dostatek vitamínů
Myslete i na správnou a vyváženou stravu, zejména u psů, kteří pobývají celou zimu venku. Je vhodné o něco zvýšit příjem kalorií. Dobré je také zařadit do jídelníčku vitamíny, případně zvolit na zimu jiné krmivo, které bude vhodnější na toto období. Doporučujeme se o tomto vždy poradit se svým veterinářem, který ti doporučí vhodné doplňky stravy přímo na míru. Pokud hledáte zdravé pamlsky, zkuste naše podzimní pusinky s dýní, která je sezónní potravinou, která v sobě má velké množství živin a vitaminů a je vhodná i pro chlupáče!